Kontaktujte nás

Zdravotná starostlivosť
novej generácie

Neobvyklý pamätník v Galante

V novozrekonštruovaných priestoroch poliklinického átria galantskej nemocnice rastie neobvyklý krík citrónovníka, ktorý púta pozornosť návštevníkov nemocnice.

C1.JPG

Ide o druh divo rastúceho kríka citrónovníka, ľudovo nazývaného plánka, ktorý sa svojimi plodmi odlišuje od tých, na ktoré sme obvykle zvyknutí v obchodoch. Krík dosahuje výšku miestami i viac ako 4 metre, je košatý, plný oranžových plodov. Samotné plody dosahujú veľkosť pingpongovej loptičky, zriedkakedy väčšiu, sú pravidelné, na povrchu pripomínajú semiš. Sú mimoriadne tvrdé a vďaka divokému pôvodu plné kôstok, preto nie sú určené na bezprostrednú konzumáciu, ale skôr ako spestrenie, najmä horúcich, jesenných nápojov, prevažne čajov. Jesenných preto, lebo práve v priebehu októbra plody dozrievajú, čo sa vyznačuje ich prirodzeným opadávaním. Vôňa citróna navonok i v dužine je príjemne svieža, typicky korenistá. Neobvyklá je tiež samotná šťava z dužiny, ktorá je mimoriadne kyslá, viskózna, až lepkavá.

C3.JPG

Citrónovník nebol nikdy chemicky ošetrovaný, je voľne dostupný a na svojom mieste je podľa spomienok pamätníkov nemocnice už viac ako 35 rokov. Nasadený bol v medziobdobí rokov 1981 a 1983, pričom o tento malý zázrak sa postaral bývalý lekár galantskej nemocnice, stomatológ, MUDr. Jozef Ludík.

Krík pochádza pôvodne z niektorej z bývalých Juhoslovanských zväzových republík, pričom pôvodne boli dva, no druhý sa žiaľ nedochoval. Aj z úcty k predošlým generáciám sa vedenie galantskej nemocnice, spoločne s projektantmi rozhodlo pri rekonštrukcii átria pre verejnosť krík zachovať, pre budúce generácie, ako pripomienku ich odkazu.